Kalendarium

Środa, 2022-08-10

Imieniny: Bianki, Borysa

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1166240
  • Do końca roku: 143 dni
  • Do wakacji: WAKACJE!!!

Lepiej nie dawać dzieciom grzybów!!!

Eksperci: nie dawaj dziecku grzybów!!!

Lekarze przypominają: małe dzieci nie powinny jeść grzybów. Złamanie tej zasady może naprawdę skończyć się tragicznie.


Grzyb groźny dla dziecka

Zatrucia grzybami są niezwykle groźne dla dzieci. Dlatego pamiętajmy więc o żelaznej zasadzie, którą podaje lek. med. Agnieszka Bilska w magazynie "Dziecko": maluchom do lat 4 w ogóle nie należy dawać grzybów. A później tylko takie, które nie budzą naszej najmniejszej wątpliwości - dopuszczone do sprzedaży, absolutnie świeże i właściwie przyrządzone (inaczej nawet odmiany jadalne mogą dziecku zaszkodzić). Najlepiej przygodę dziecka z grzybami najlepiej zaczynać od pieczarek.

Skąd możemy mieć pewność, że grzyb, który rośnie w lesie jest dla nas bezpieczny? - Trzeba zbierać wyłącznie grzyby wyrośnięte i dobrze wykształcone, gdyż młode owocniki, bez wykształconych cech danego gatunku, są najczęściej przyczyną tragicznych pomyłek. Początkujący grzybiarze powinni zbierać wyłącznie grzyby rurkowe, ponieważ w tej grupie nie ma grzybów śmiertelnie trujących i jest dużo mniejsze ryzyko zatrucia - przestrzega w rozmowie z PAP Tomasz Misztal z GIS.

Nie wierz babcinym sposobom

Zawodzą także przekazywane nam od pokoleń metody rozpoznawania gatunków trujących, takie jak zabarwienie cebuli podczas gotowania, ciemnienie srebrnej łyżeczki, gorzki smak. - Gatunki śmiertelnie trujące mają przyjemny, słodkawy smak - zaznaczył Misztal. Dlatego zaleca korzystanie z atlasów grzybów. Według eksperta, grzyby powinny być zbierane do przewiewnych koszyków, w żadnym przypadku nie należy wkładać ich do foliowych reklamówek, ponieważ powoduje to zaparzanie i przyspiesza psucie, nie można ich także przechowywać zbyt długo. Nie powinno się także zbierać grzybów w okolicach, w których występują skupiska odpadów, np. przy zakładach produkcyjnych, jak również rosnących w rowach lub na skraju lasu, przy drogach o dużym natężeniu ruchu, ponieważ grzyby wchłaniają ze swego otoczenia metale ciężkie i inne zanieczyszczenia.

Jak w takim razie postępować, kiedy trafimy na grzyby niejadalne? Na pewno nie powinniśmy ich zbierać i niszczyć, ponieważ wiele z tych gatunków jest pod ochroną i stanowią one część ekosystemu.

W razie zatrucia

W razie wątpliwości, czy zebrane grzyby są trujące czy jadalne, można skorzystać z bezpłatnej porady w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. W przypadku wystąpienia po zjedzeniu grzybów nudności, bólów brzucha, biegunki, podwyższonej temperatury ciała, należy wywołać wymioty i jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Przy zatruciach muchomorem sromotnikowym występuje faza pozornej poprawy, po której stan chorego gwałtownie się pogarsza. Wezwany w porę lekarz może uratować mu życie.

Wykaz grzybów dopuszczonych do obrotu lub produkcji przetworów grzybowych albo środków spożywczych zawierających w swoim składzie grzyby obejmuje 42 gatunki (zgodnie z obowiązującym w Polsce rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 2008 r.). Punkty skupu grzybów oraz przedsiębiorcy są zobowiązani zatrudniać osoby posiadające uprawnienia klasyfikatora grzybów. Grzyby świeże rosnące w warunkach naturalnych wolno sprzedawać w placówkach handlowych lub na targowisku. Trzeba jednak uzyskać atest klasyfikatora grzybów lub grzyboznawcy, umieścić w miejscu sprzedaży informację o gatunkach oraz nazwisko i adres sprzedawcy.